Print Friendly, PDF & Email

 Grajewo (miasto)

Neogotycki kościół Trójcy Świętej- Kościół murowany pw. Trójcy Przenajświętszej został wybudowany w latach 1879 – 1882 przez ks. prob. Karola Wyrzykowskiego. Świątynia została konsekrowana w roku 1898 przez bp sejneńskiego Antoniego Baranowskiego. Obok kościoła znajduje się zabytkowa murowana dzwonnica z roku 1837. Plebania murowana, kryta blachą, wybudowana została w połowie XIX wieku wpisana jest również do rejestru zabytków.


Kaplica cmentarna świętej Anny- Kapliczka, widoczna dziś na cmentarzu parafialnym w Grajewie, powstała w 1839 roku z fundacji rodziny Wilczewskich. Kajetan Wilczewski, ówczesny właściciel ziemski, we wzmiankowanym wyżej roku wzniósł dla swojej żony Anny murowany grobowiec, przekształcony później w rodzinny grobowiec Wilczewskich.


Grajewska Izba Historyczna- jest Oddziałem Grajewskiego Centrum Kultury. Jej głównym celem statutowym jest gromadzenie i trwała ochrona dóbr kulturalno – historycznego dziedzictwa mieszkańców Miasta Grajewo i regionu o charakterze materialnym i niematerialnym. Cel ten jest realizowany m.in. poprzez: organizację wystaw stałych i czasowych, prowadzenie badań terenowych i kwerend archiwalnych, organizację konferencji, działalność wydawniczą, współorganizację uroczystości rocznicowych i patriotycznych. Prekursorem Grajewskiej Izby Historycznej była powstała w latach 90-tych XX wieku staraniem członków Klubu Byłych Żołnierzy 9 PSKi 9 PSK AK Izba Pamięci Ziemi Grajewskiej.


Pływalnia miejska w Grajewie– w 2015 roku oddano do użytku kryty basen wraz z zapleczem SPA, w którym znajdują się pomieszczenia do masażu, grota solna, zespół saun. Jest to nie lada atrakcja jak i forma wypoczynku dla mieszkańców Grajewa i dla okolicznych miejscowości.


Dworzec Kolejowy- z 1873 roku, przetrwał dwie wojny światowe, przeżył okupację sowiecką i hitlerowską,  komunistyczne zniewolenie, to symbol i zabytek historyczny. I zawsze istniał na rubieżach. Do roku 1914 w Grajewie była stacja graniczna między Cesarstwem Rosyjskim a Prusami. Potem, w latach 1919 – 1939 mieliśmy w Grajewie ostatnią stację przed Prusami Wschodnimi. W latach 1939 – 1941 przebiegała w pobliżu Grajewa granica sowiecko – niemiecka, a budynek dworca reprezentował władzę sowiecką…Grajewo swój rozwój w dużej mierze zawdzięcza wybudowaniu linii kolejowej.


Centrum Tradycji Mleczarstwa – Muzeum Mleka w Grajewie jest oddziałem Grajewskiego Centrum Kultury, które powstało w końcu 2016 r. To jedyna tego typu placówka w Polsce, która stała się ciekawą atrakcją turystyczną regionu. Muzeum Mleka jest obiektem multimedialnym i atrakcyjnym zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Każdy element wystawy został zaprojektowany tak, by z jednej strony umożliwiał pozyskanie wiedzy, z drugiej zaś był atrakcyjny dla zwiedzających. Całość ekspozycji podzielona jest na konkretne strefy, które „opowiadają” o mleku oraz tradycji jego przetwórstwa. Zwiedzający dowiadują się wielu ciekawostek o tym napoju, jego roli w historii i współczesnym świecie. Poznają także jaką drogę musi pokonać mleko zanim trafi od indywidualnego rolnika do naszych domów. W Muzeum Mleka wykorzystywane są  nowoczesne rozwiązania technologiczne, które zostały docenione w konkursie AV Awards 2017. To pierwszy projekt z Polski, który zakwalifikował się do finałowej ósemki. CTM-MM w 2018 r. otrzymało Certyfikat Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej jako Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Podlaskiego 2018 r. oraz Certyfikat Specjalny przyznany przez Polską Organizację Turystyczną za kreatywność i potencjał.

Muzeum Mleka propaguje wśród zwiedzających, w przeważającej części dzieci i młodzieży, spożywanie produktów mlecznych. Promuje również Polskę jako lidera mleczarstwa w Europie. Od grudnia 2016 do stycznia 2018 r. ekspozycję odwiedziło blisko 11 tys. zwiedzających, zaś ponad 8 tys. wzięło udział w innych wydarzeniach, organizowanych na jego terenie.

“Realizacja nagrania: Forest Grandfather Studio / Projekt Multimedia Sp. z.o.o.”