Print Friendly, PDF & Email

Gmina Szczuczyn

Unikatowy system fortyfikacji obronnych- jest to nie lada atrakcją dla turystów, a zwłaszcza miłośników historii i turystyki militarnej, pochodzi z czasów II wojny światowej (odcinek Linii Mołotowa) z bunkrami, schronami i umocnieniami oraz przykładami zabytkowej infrastruktury dawnej granicy Rzeczypospolitej z III Rzeszą.


Muzeum Pożarnictwa- powstało z okazji 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w 1982 roku w dawnej strażnicy w Szczuczynie. W placówce prezentowane są eksponaty związane z historią straży pożarnej. Wśród zbiorów znajdują się m.in. dawne dokumenty, zdjęcia, wyposażenie i ubiory strażackie.


Klasztor barokowy zakonu pijarów budowany w l. 1694-1743, a ufundowany przez Stanisława Antoniego Szczukę oraz króla Jana III Sobieskiego.


Ośrodek Jeździecki- usytuowany jest przy Zespole Szkół w Niećkowie, przy którym funkcjonuje również hotel dla koni. Położony jest on w cichym i spokojnym miejscu wśród pól i lasów, idealnym na kilkugodzinne przejażdżki. Organizowane są tu “Wakacje w siodle”- to dziesięciodniowa propozycja dla młodzieży. To także sposób na wakacje.


Elektryczny młyn w Szczuczynie- historia młynarstwa w tym dwukondygnacyjnym, murowanym, zabytkowym już budynku sięga 1920 roku, kiedy początkowo napędzany silnikiem parowym rozpoczął prawie wiekowe mielenie ziarna na mąkę. Budynek wielokrotnie zmieniał właścicieli, przechodził z rąk do rąk różnego rodzaju dzierżawców, zarządców łącznie z okupantem niemieckim w czasie II wojny światowej aż w 1952 roku kiedy to trafił do rodziny Chylińskich. Wyposażenie młyna i technika pracy nie zmieniła się praktycznie od momentu zainstalowania napędu elektrycznego w 1962 roku. Walce, elewatory, wialnie czy czyszczarki doskonale radziły sobie z przeznaczoną im pracą, aż do kwietnia 2015 roku. Niestety, coraz wyższe koszty produkcji i malejące ceny zbytu wyprodukowanego towaru oraz konkurencja dużych młynów o potężniejszych mocach przerobowych zakończyła prawie stuletnią działalność szczuczyńskiego młyna.