Print Friendly, PDF & Email

Za nami spotkania dotyczące realizacji LSR połączone z VIII Warsztatami Rękodzieła Nowoczesnego. W tej edycji spotkaliśmy się dziewięciokrotnie: 27 listopada w Urzędzie Gminy w Bargłowie Kościelnym,  28 listopada w Centrum Kultury w Radziłowie, 2 grudnia w Grajewskim Centrum Kultury, 3 grudnia w Domu Kultury w Rajgrodzie, 4 grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Wąsoszu, 5 grudnia w Świetlicy wiejskiej w Przytułach, 6 grudnia w Świetlicy wiejskiej w Wojewodzinie, 9 grudnia w Miejsko-Gminym Ośrodku Kultury w Jedwabnem oraz 11 grudnia w Świetlicy wiejskiej w Brzeźniu.
Spotkania dotyczące realizacji LSR połączone z VIII Warsztatami Rękodzieła Nowoczesnego realizowane były w ramach projektu “Wsparcie na rzecz kosztów bierzących i aktywizacji Lokalnej Grupy Działania Biebrzański Dar Natury w roku 2019”. Współfinansowane były ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.
Celem spotkań było przekazanie uczestnikom informacji o głównych celach LSR a także możliwości realizacji projektów oraz podtrzymania tradycji tworzenia ozdób świątecznych poprzez zorganizowanie warsztatów rękodzieła. Spotkania upłynęły w miłej i wesołej atmosferze, dzieci oraz dorośli chętnie wykonywały choinki, bombki, wieńce oraz stroiki świąteczne tworząc prawdziwe arcydzieła.
Dziękujemy uczestnikom za tak liczne przybycie.

 Festyn w Radziłowie.
Radziłów, 28.07.2019 r.

W dniu 28.07.2019 r. w Radziłowie odbył się festyn rodzinny. Podczas imprezy plenerowej Lokalna Grupa Działania Biebrzański Dar Natury zorganizowała stoisko promocyjno – informacyjne, gdzie pracownicy biura udzielali informacji o działalności LGD, jak również możliwościach pozyskiwania środków finansowych na działania odpowiadające lokalnej społeczności w ramach konkursów z PROW, EFS, EFRR wpisujących się do Lokalnej Strategii Rozwoju.

W trakcie festynu było wiele atrakcji zarówno dla najmłodszych jak ich starszych uczestników zabawy m.in. dmuchańce, wata cukrowa, konkursy z nagrodami, zawody pożarnicze jednostek OSP, pokazy tańca z ogniem, pokaz sprzętu wojskowego NATO a także mogliśmy obserwować występy: młodzieży z programu „Równać szanse”, pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Radziłowie wraz z ich instruktorem p. Sławomirem Matysiewiczem oraz występ zespołu dziecięcego Blue Stars”.

Zadanie zostało realizowane w ramach projektu  „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji Lokalnej Grupy Działania Biebrzański Dar Natury w roku 2019” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

 Dni Jedwabnego.
Jedwabne, 12-14.07.2019 r.

W gminie Jedwabne po raz 16 odbyły się Dni Jedwabnego. Jak co roku impreza trwała trzy dni (12-14.07.2019). Przyciągnęła nie tylko tłumy mieszkańców ale i wielu przyjezdnych gości.
Uroczystości rozpoczęły się 12 lipca, tradycyjnie zlotem motocyklowym. Już od godziny 16.00 trwała rejestracja i zakwaterowanie uczestników zlotu, którzy przybyli do nas z całej Polski. Miłośnicy jednośladów bawili się na pikniku przy stawie. Wszyscy otrzymali znaczki i pamiątkowe koszulki XVI zlotu motocyklowego. Grill oraz wspaniała zabawa przy akompaniamencie zespołu IMPERIUM, trwała do białego rana.

Drugi dzień imprezy rozpoczął się od wspólnej mszy świętej odprawionej w intencji mieszkańców Jedwabnego i motocyklistów, po której około 300 maszyn przejechało ulicami Jedwabnego i okolicznych miejscowości: Przestrzele, Kucze Wielkie i Kucze Małe, Siestrzanki, Nadbory i Mocarze. Następnym przystankiem była „Mamucia Dolina”, gdzie fani dwóch kółek mogli, posilić się pajdą chleba ze smalcem lub skosztować innych regionalnych smakołyków.

Kolejnym punktem było oficjalne otwarcie Dni Jedwabnego przez Adama Mariusza Niebrzydowskiego. Burmistrz przywitał wszystkich przybyłych gości m.in., Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego, Posłów na Sejm RP: Bernadetę Krynicką, Kazimierza Gwiazdowskiego, Marka Olbrysia Wicemarszałka Województwa Podlaskiego oraz księży naszej parafii. Po oficjalnym otwarciu Dni Jedwabnego przez naszego Burmistrza rozpoczęła się impreza przy występach muzycznych zespołów: SUMMER NIGHT, gwiazdy wieczoru zespołu CLIVER a następnie zabawa pod gwiazdami z Dj-em.

Trzeci dzień obchodów święta Jedwabnego rozpoczął się od przywitania gości m.in., Lecha Kołakowskiego. Następnym punktem był pokaz sprzętu Wojsk Obrony Terytorialnej który okazał się niebywałą atrakcją dla dzieci i młodzieży, po czym odbył się blok animacyjny zabaw i konkursów dla najmłodszych. Uczestnicy skorzystali min. z: gier i zabaw z animatorami, turniejów sportowych, zjeżdżalni dmuchawców, bramki celnościowej, kącika do malowania twarzy i zdobienia włosów. Podczas imprezy dzieci otrzymały bezpłatnie watę cukrową  a także miały możliwość zrobić wspólne zdjęcie z maskotkami zbajek.
Dużym zainteresowaniem wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych cieszyło się wesołe miasteczko, które po raz pierwszy zapewniło niezapomniane atrakcje.
Od godz. 18.00 rozpoczęła się zaś część muzyczna. Ze swoim recitalem akordeonowym wystąpił Michał Sawicki wraz z synem Dominikiem, po nim na scenie zobaczyliśmy zespół SILVERS, a o godz. 20.15 wystąpiła gwiazda wieczoru- dziewczyny z zespołu INESS. Do północy trwała dyskoteka z zespołem Bosman.
Nowością w tym roku były stoiska gminnych Kół Gospodyń Wiejskich : Koło Gospodyń Wielkich z Grądów Wielkich, „Mocarzanki” z Mocarzy, „Karwowianki” z Karwowa -Wszebory, „Kuczewianki” z Kucz Wielkich, „Orlikowianki” z Orlikowa, Koło Gospodyń Wiejskich z Pieńk Borowych. Regionalne smakołyki: ciasta, torty bezowe, pierniczki z Herbem Jedwabnego, babeczki, domowy smalec z ogórkiem kiszonym, miód, nalewki, piwo, wędliny cieszyły podniebienia gości. Specjały zniknęły błyskawicznie ze stołów co świadczy o niezwykłym talencie kulinarnym naszych gospodyń wiejskich.
Całości imprezy towarzyszyła świetna zabawa oraz sprzyjająca aura. 

 Motoryzacyjne dni Szczuczyna.
Szczuczyn, 12-14.07.2019 r.

Za nami szósta z ośmiu współorganizowanych imprez plenerowych w tym roku. Tym razem współorganizacja dotyczyła imprezy plenerowej w Szczuczynie, która odbyła się w dniach 12-14 lipca. Atrakcje przewidziane na ten czas przyciągnęły tłumy młodszych i starszych fanów motoryzacji, dobrej muzyki i przede wszystkim świetnej zabawy.

    Pierwszego dnia od godz. 15:00 zaczęli przybywać pierwsi zainteresowani. Byli to przede wszystkim uczestnicy Moto Show III, którzy z różnych stron Polski zjeżdżali swoimi Wrakami na to niecodzienne wydarzenie. Późnym wieczorem- kino pod chmurką. Ogromny ekran sprawił, że poczuliśmy się jak w prawdziwym kinie. Zapach popcornu wzmagał to uczucie, a filmy dzięki nagłośnieniu wprowadziły nas w świat akcji bohaterów występujących w produkcjach: Zawrotna prędkość oraz Sicario.

    Drugi dzień imprezy rozpoczął się iście motoryzacyjnie. Na główny plac wjechały pojazdy nie z tej ziemi. Samochody wyścigowe, sportowe, terenowe, kolekcjonerskie prezentowały się niesamowicie. Fiat 126p tzw. ”Maluch” zrobił chyba największe wrażenie na uczestnikach. Konkurencje na najlepszy wydech, na najniższe auto czy najlepszą felgę cieszyły się zainteresowaniem, nie tylko samych uczestników ale i obserwatorów. Przez cały czas można było skorzystać z wesołego miasteczka, strefy gastronomicznej, a także z darmowych dmuchawców i zabaw z animatorem, które zorganizowała Lokalna Grupa Działania. Chętnych nie brakowało! Oprócz food trucków, o zaspokojenie głodu uczestników dbały również Panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Brzeźnio, Dołęgi i Danowo od wczesnych godzin porannych rozstawiało swoje tradycyjne potrawy, ciasto, ciepłą kawę i herbatę. Smalczyk i ogórki małosolne skusiły niejednego. Od godziny 17:30 ruszyła scena i główne koncerty. Jako pierwszy wystąpił zespół Seniorita oraz Jesienne Kwiaty, które tworzą Klub Seniora i spełniają swoje pasje poprzez śpiew i występy na scenie. Następnie wystąpiły dziewczyny z Mi Lejdis oraz Instaboy, którzy rozkręcili imprezę i przyciągnęli fanów pod scenę. Swój epizod miała również Maja Zamojska, która przybliżyła nam piękną Balladę o próżności. Od 20:00 rozpoczęliśmy nieco mocniejsze granie! Tacy Sami dali baaardzo energiczny i emocjonujący koncert. Scena dosłownie płonęła od ognia. Efekty specjalne spodobały się chyba wszystkim, co było widać i słychać. Pomiędzy koncertami robiące wrażenie pokazy ognia, a potem koncert głównej gwiazdy: zespołu RED LIPS. Tak energicznej osoby, jaką jest wokalistka grupy, dawno nie widzieliśmy! Mieliśmy okazję posłuchać kilka znanych wszystkim utworów: „To co nam było” czy „Zanim odejdziesz” oraz premierowych kawałków np. „Zorka 5”. Koncert zespołu Red Lips nie kończył imprezy! Sceną zawładnął DJ Prondbass, który do godzin porannych umilał czas najwytrwalszym uczestnikom imprezy.

    Trzeci dzień -wspólne śniadanie na targowicy. Burmistrz zrobił jajecznice z 200 jajek! Trzeba przyznać – była smaczna, widać że zna się człowiek na robocie. Dodatkowo kawa i herbata dla każdego… chlebek, masełko, pomidorek i szczypiorek. Takie śniadanie musiało dodać energii uczestnikom i chęci do dalszej zabawy. W trakcie ruszyły już wyścigi Wraków oraz pokazy strażackie. Odwiedziło nas również wojsko amerykańskie i Moto Stars. Grochówka wydawana przez naszych motocyklistów była jeszcze smaczniejsza niż zwykle. Panowie również zaprosili dzieciaki (i nie tylko) do przejażdżki na ich wielkich i głośnych maszynach. Kolejki chętnych ustawiały się przez długi czas.

    Podsumowując trzydniową imprezę, możemy śmiało powiedzieć że było wyjątkowo, emocjonująco, motoryzacyjnie i rodzinnie.

 Festyn Rodzinny.
Nowa Kubra, 7.07.2019 r.

W dniu 7 lipca na boisku w Nowej Kubrze odbyła się piąta współorganizowana impreza plenerowa – Festyn Rodzinny. Podczas Festynu odbyły się występy artystyczne, animacje dla dzieci oraz można było obejrzeć sprzęt i wyposażenie służb mundurowych, a także rozegrano mecz piłki nożnej o puchar wójta gminy Kazimierza Ramotowskiego. W trakcie imprezy zostały wręczone nagrody laureatom konkursu plastycznego „Stop nałogom”. 

 Festyn Rodzinny. Puchar Polski Strongman.
Bargłów Kościelny, 23.06.2019 r.

Za nami czwarta z ośmiu współorganizowanych imprez plenerowych. 
Poniżej przedstawiamy zdjęcia z Festynu Rodzinnego ” Puchar Polski Strongman” zorganizowanego w Bargłowie Kościelnym w dniu 23 czerwca 2019 r. 

 VI Piknik Rodzinny – Rodzinnie, zdrowo i na sportowo.
Wąsosz, 16.06.2019 r.

 Gminny Dzień Dziecka.
Rajgród, 9.06.2019 r.

Cztery godziny wspaniałej zabawy dla najmłodcka w Rajgrodzie.
Program tegorocznej imprezy obfitował w wiele atrakcji. Tradycyjnie dużym zainteresowaniem cieszyły się darmowe dmuchańce, do których w kolejce co chwila ustawiali się chętni.  Nie zabrakło też konkursów oraz animacji. Na Dzień Dziecka do Rajgrodu przybyli również Myszka oraz Minionek, którzy rozdawali naszym milusińskim cukierki. Najmłodszym sporo radości sprawiało malowanie twarzy, splatanie kolorowych warkoczyków i malowanie statków. Pani animatorka z balonów tworzyła przeróżne zwierzaki oraz kwiatki.

Dom Kultury w Rajgrodzie przygotował z okazji dziecięcego święta słodką niespodziankę- piniatę. Dzieciaki z wielkim zapałem rozbijały piniatę- spongebob’a aby dostać się do łakoci.

Dorośli, jak i dzieci mieli możliwość skorzystania z czynnego udziału w wystawie „Zobacz świat z innej perspektywy” zorganizowanej również przez Dom Kultury w Rajgrodzie. Odwiedzający mieli okazję doświadczyć sytuacji, z jakimi spotykają się osoby niewidome. To druga taka wystawa w Polsce, którą odbiera się innymi zmysłami niż wzrok. Organizatorem wystawy jest partnerstwo na czele z Ełckim Stowarzyszeniem Aktywnych „STOPA”. Ekspozycja powstała w ramach projektu wzmacniającego „Otwarci na różnorodność”.

Dodatkowym urozmaiceniem były stoiska Koła Gospodyń Wiejskich z Wólki Piotrowskiej oraz profilaktyczne stoisko Policji. Mamom natomiast szczególnie przypadło do gustu stoisko z darmowymi zabiegami kosmetycznymi na dłonie.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli przy realizacji tego wydarzenia.

Zadanie zostało realizowane w ramach projektu  „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji Lokalnej Grupy Działania Biebrzański Dar Natury w roku 2019” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. 

 VIII Piknik Rodzinny. 
Wojewodzin, 2.06.2019 r.

W Wojewodzinie, niedziela 2 czerwca 2019 r. upłynęła pod znakiem wspaniałej zabawy. Dzięki Lokalnej Grupie Działania  Biebrzański Dar Natury ci najmłodsi jak i starsi członkowie naszej małej społeczności mieli okazje spotkać się na VIII Pikniku Rodzinnym. Lokalna Grupa Działania Biebrzański Dar Natury, której Prezesem Zarządu jest Stanisław Szleter, zadbała w tym roku o różnorodne bezpłatne atrakcje m. in. gry i zabawy dla dzieci z animatorami, zjeżdżalnie dmuchańce, euro bungee, stoiska konstrukcyjne, turnieje sportowe, pokaz iluzji oraz mega bańki mydlane. Każde dziecko otrzymało bezpłatnie watę cukrową, popcorn oraz kiełbaskę z grilla. Pod namiotem LGD BDN każdy uczestnik Pikniku mógł zmierzyć się z pytaniami konkursowymi dotyczącymi wiedzy o Lokalnej Strategii Rozwoju Lokalnej Grupy Działania Biebrzański Dar Natury. Przed godziną 14-tą wręczono nagrody w konkursach oraz rozlosowano 3 nagrody rzeczowe: tablet, głośnik oraz słuchawki – gratulujemy zwycięzcom oraz szczęściarzom.

Atrakcje zorganizowane tego dnia dla dzieci, rodziców pokazały ciekawy sposób spędzania wolnego czasu oraz świetnie zintegrowały rodziny.
Impreza corocznie gromadzi bardzo dużo uczestników, którzy stawiają na aktywny rodzinny wypoczynek – myślimy, że w tym roku pobiliście rekord uczestnictwa.
Gorąco dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji VIII Pikniku Rodzinnego, w szczególności dziękujemy pracownikom Urzędu Gminy w Grajewie m.in. Jackowi Szeszko, Mirosławowi Żabińskiemu, Karolowi Szymanowskiemu oraz pracownikom Zakładu Komunalnego w Wierzbowie m.in. Łukaszowi Ajdyn, pracownikom Biblioteki Gminnej w Rudzie m.in. Renacie Żebrowskiej. Dziękujemy również  Prezesowi Zarządu Spółdzielni Mleczarskiej MLEKPOL Edmundowi Borawskiemu za objęcie Pikniku patronatem oraz przekazanie produktów mleczarskich.

 Piknik w stylu amerykańskim “Krówka Matylda poznaje Amerykę!”
Grajewo, 4.05.2019 r.

W dniu 4 maja 2019 roku na placu przy Muzeum Mleka w Grajewie odbyła się impreza plenerowa “KRÓWKA MATYLDA POZNAJE AMERYKĘ”. Atrakcją dla najmłodszych były między innymi: dmuchańce, malowanie twarzy, wata cukrowa, maskotki chodzące oraz konkursy przeprowadzone przez animatorkę Whoopi Goldberg. Podczas pikniku odbyły się także występy grup tanecznych zrzeszonych z GCK. Prowadzone były także różnorodne tematyczne zabawy. Mimo wietrznej pogody atrakcji nie brakowało, wszystkim dopisywał dobry humor.
Piknik w stylu amerykańskim “Krówka Matylda poznaje Amerykę!” uważamy za udany!

 OBCHODY 1 – GO DNIA WIOSNY.
Ciemnoszyje, 21.03.2019 r
.

21 marca na boisku w miejscowości Ciemnszyje wspólnie z dzieciakami ze Szkoły Podstawowej w Białaszewie oraz przedstawicielami Stowarzyszenia rozwoju wsi Ciemnoszyje pożegnaliśmy zimę i przywitaliśmy wiosnę na wesoło i kolorowo.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z  “Obchodów 1 -go dnia wiosny”.