12-14 lipiec – Dni Jedwabnego.

wpis w: Aktualności
Print Friendly, PDF & Email

W gminie Jedwabne po raz 16 odbyły się Dni Jedwabnego. Jak co roku impreza trwała trzy dni (12-14.07.2019r.). Przyciągnęła nie tylko tłumy mieszkańców ale i wielu przyjezdnych gości.
Uroczystości rozpoczęły się 12 lipca, tradycyjnie zlotem motocyklowym. Już od godziny 16.00 trwała rejestracja i zakwaterowanie uczestników zlotu, którzy przybyli do nas z całej Polski. Miłośnicy jednośladów bawili się na pikniku przy stawie. Wszyscy otrzymali znaczki i pamiątkowe koszulki XVI zlotu motocyklowego. Grill oraz wspaniała zabawa przy akompaniamencie zespołu IMPERIUM, trwała do białego rana.

Drugi dzień imprezy rozpoczął się od wspólnej mszy świętej odprawionej w intencji mieszkańców Jedwabnego i motocyklistów, po której około 300 maszyn przejechało ulicami Jedwabnego i okolicznych miejscowości: Przestrzele, Kucze Wielkie i Kucze Małe, Siestrzanki, Nadbory i Mocarze. Następnym przystankiem była „Mamucia Dolina”, gdzie fani dwóch kółek mogli, posilić się pajdą chleba ze smalcem lub skosztować innych regionalnych smakołyków.

Kolejnym punktem było oficjalne otwarcie Dni Jedwabnego przez Adama Mariusza Niebrzydowskiego. Burmistrz przywitał wszystkich przybyłych gości m.in., Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego, Posłów na Sejm RP: Bernadetę Krynicką, Kazimierza Gwiazdowskiego, Marka Olbrysia Wicemarszałka Województwa Podlaskiego oraz księży naszej parafii. Po oficjalnym otwarciu Dni Jedwabnego przez naszego Burmistrza rozpoczęła się impreza przy występach muzycznych zespołów: SUMMER NIGHT, gwiazdy wieczoru zespołu CLIVER a następnie zabawa pod gwiazdami z Dj-em.

Trzeci dzień obchodów święta Jedwabnego rozpoczął się od przywitania gości m.in., Lecha Kołakowskiego. Następnym punktem był pokaz sprzętu Wojsk Obrony Terytorialnej który okazał się niebywałą atrakcją dla dzieci i młodzieży, po czym odbył się blok animacyjny zabaw i konkursów dla najmłodszych. Uczestnicy skorzystali min. z: gier i zabaw z animatorami, turniejów sportowych, zjeżdżalni dmuchawców, bramki celnościowej, kącika do malowania twarzy i zdobienia włosów. Podczas imprezy dzieci otrzymały bezpłatnie watę cukrową  a także miały możliwość zrobić wspólne zdjęcie z maskotkami zbajek.
Dużym zainteresowaniem wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych cieszyło się wesołe miasteczko, które po raz pierwszy zapewniło niezapomniane atrakcje.
Od godz. 18.00 rozpoczęła się zaś część muzyczna. Ze swoim recitalem akordeonowym wystąpił Michał Sawicki wraz z synem Dominikiem, po nim na scenie zobaczyliśmy zespół SILVERS, a o godz. 20.15 wystąpiła gwiazda wieczoru- dziewczyny z zespołu INESS. Do północy trwała dyskoteka z zespołem Bosman.
Nowością w tym roku były stoiska gminnych Kół Gospodyń Wiejskich : Koło Gospodyń Wielkich z Grądów Wielkich, „Mocarzanki” z Mocarzy, „Karwowianki” z Karwowa -Wszebory, „Kuczewianki” z Kucz Wielkich, „Orlikowianki” z Orlikowa, Koło Gospodyń Wiejskich z Pieńk Borowych. Regionalne smakołyki: ciasta, torty bezowe, pierniczki z Herbem Jedwabnego, babeczki, domowy smalec z ogórkiem kiszonym, miód, nalewki, piwo, wędliny cieszyły podniebienia gości. Specjały zniknęły błyskawicznie ze stołów co świadczy o niezwykłym talencie kulinarnym naszych gospodyń wiejskich.
Całości imprezy towarzyszyła świetna zabawa oraz sprzyjająca aura.