Dni Rajgrodu 2022 za nami

wpis w: 2022, Aktualne

Jak co roku Dni Rajgrodu mają urozmaicony charakter, nie zabrakło zawodów sportowych, darmowych atrakcji dla całych rodzin, występów artystycznych.

W piątek w godzinach popołudniowych ruszył Nocny Gminny Turniej Piłki Nożnej, który był podzielony na dwa etapy dla dzieci i dorosłych.

15 lipca 2022 roku na boisku przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Rajgrodzie odbył się turniej piłki nożnej dla w kategorii OPEN (dorośli). W turnieju udział wzięło osiem drużyn: FC Grać Się Nie Chce, Woznawieś, Jegrznia Rajgród, Iskra Skrodzkie, Biebrza, Zbieranica, Posterunek Policji Rajgród, Team Biebrza.

Zespoły, po wcześniejszym losowaniu, rywalizowały w dwóch grupach A i B. Z każdej grupy awansowały dwa zespoły, które następnie grały w półfinałach o awans do wielkiego finału. W finale zwyciężyła drużyna Biebrzy. Trzecie miejsce wywalczyła drużyna: Zbieranica.

Gratulujemy zwycięzcom świetnego turnieju. Gratulacje należą się również wszystkim uczestnikom turnieju. Świetna postawa na boisku, zdrowa rywalizacja, kultura, a przede wszystkim dobra zabawa – to wszystko można było zobaczyć podczas Nocnego Turnieju Pilki Noznej w Rajgrodzie.

Klasyfikacja końcowa turnieju (pierwsza czwórka):

1. BiEBRZA
2. FC GRAĆ SIĘ NIE CHCE
3. ZBIERANICA
4. WOZNAWIEŚ

Również 15 lipca 2022 roku na boisku przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Rajgrodzie, z okazji Dni Rajgrodu 2022, odbył się turniej piłki nożnej dzieci w kategorii U-10, U-11, U-12 (klasy 4-6). Do rywalizacji przystąpiło pięć drużyn: Akademia Małego Piłkarza Rajgród I, Akademia Małego Piłkarza Rajgród II, Warmia Grajewo, Narew Choroszcz I, Narew Choroszcz II.

Zespoły zagrały systemem “każdy z każdym”. Podczas spotkań było dużo świetnych akcji bramkowych oraz padło mnóstwo pięknych goli, nie zabraklo również świetnych parad bramkarskich. Rywalizacja była bardzo zacięta, ostatecznie zwyciężyła drużyna Akademii Małego Piłkarza Rajgród I.

Klasyfikacja końcowa turnieju:

1. AMP Rajgród I
2. Narew Choroszcz II
3. Warmia Grajewo
4. Narew Choroszcz I
5. AMP Rajgród II

W sobotę i niedzielę na plaży miejskiej w Rajgrodzie na przybyłych gości czekało mnóstwo darmowych atrakcji: zjeżdżalnie, zamek z kulkami, bramki celnościowe, basen z kulami wodnymi, malowanie twarzy, bańki mydlane, stoisko skręcania balonów, klocki gigant, zaplatanie kolorowych warkoczyków, mega gry planszowe, wyrzut kolorowego proszku, gry, zabawy i animacje.

Urozmaiceniem dla zwiedzających były stoiska z rękodziełem, zabawkami, słodyczami, produktem lokalnym.

Prowadzone były również zbiórki pieniężne dla chorych dzieci: Miłosza i Wiktora oraz odbyła się rejestracja potencjalnych dawców szpiku pod hasłem „Pomaganie jest proste”.

Swoje stoiska z produktem lokalnym wystawiły koła gospodyń wiejskich z Gminy Rajgród: KGW Biebrza, KGW Bełda, KGW Wólka Piotrowska, KGW Pieńczykowo oraz KGW Woźnawieś, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Na słowa podziękowania i uznania zasługuje fakt, iż nasze koła część, a nawet całość dochodów ze sprzedaży produktów przekazała na ww. zbiórki.

Można było również odwiedzić stoisko Lokalnej Grupy Działania Biebrzański Dar Natury, która była współorganizatorem sobotnich atrakcji.

Kolejnym punktem programu był pokaz zapaśniczy prowadzony przez profesjonalnych trenerów zapaśnictwa Ryszarda Sulewskiego, Konrada Paszkowskiego i Damiana Głębockiego.

Ze względu na złe warunki atmosferyczne „Rajgrodzka Potupajka” przeniesiona została do świetlicy Domu Kultury. Zespół Bravo porwał do tańca rajgrodzką publiczność.

Niedzielę rozpoczęliśmy XI Otwartym Turniejem Siatkówki Plażowej Amatorów o Puchar Burmistrza Rajgrodu.

W Yacht Club Arcus  wystartowały XI Regaty Żeglarskie o Puchar Burmistrza Rajgrodu.

O godz. 12:00 w Kościele pw. Narodzenia NMP w Rajgrodzie miała miejsce msza święta w intencji mieszkańców parafii oraz samorządu lokalnego koncelebrowana przez Ks. Dziekana Hieronima Mojżuka, w której czynny udział wzięli przedstawiciele samorządu gminy.

Bezpośrednio po mszy św. miało miejsce VII Sympozjum Regionalne „W służbie Bogu, Ojczyźnie i Bliźnim – 91 lat harcerstwa w Rajgrodzie.

Po godz. 16:00 w amfiteatrze miejskim odbyła się część artystyczna obchodów Dni Rajgrodu.

Jako pierwsza wystąpiła dziecięca grupa taneczna z Domu Kultury. Dzieci przedstawiły najpopularniejsze tańce z terenu Augustowszczyzny, Suwalszczyzny, pojawił się akcent kurpiowski oraz pieśń o chlebie zaczerpnięta ze źródeł Sejneńszczyzny. Instruktorem grupy i autorem choreografii jest Pani Ewa Wiatr, natomiast opracowanie muzyczne akompaniamentu przygotował Pan  Arkadiusz Gniewek. Na akordeonie przygrywał dzieciom Pan Leon Czerwionka.

Seniorski Kabaret Szczypawka działający przy Klubie Seniora Stokrotka programem wg. scenariusza Pani Ireny Czerwionka rozbawił do łez rajgrodzką publiczność. Warto wspomnieć, iż rajgrodzki klub seniora występuje na Dniach Rajgrodu po raz szósty.

Kolejnym punktem spotkania był występ zespołu rockowego Radioaktywni, w skład którego wchodzą dwaj mieszkańcy miasta Rajgród. Koncert urozmaicił Sergey Togakov, który zagrał na dudach pieśń ludową z Białorusi. Zespół zaprezentował wyłącznie swoje autorskie utwory.

Zakończeniem Dni Rajgrodu był koncert zespołu szantowego „The Pioruners”. Zespół wygrał Grand Prix Bałtyckiego Festiwalu Pieśni Morskiej – Gdynia. Piorunersi zaśpiewali tradycyjne szanty, współczesne utwory szantopodobne, a także piosenki o tematyce morskiej. Cechą wspólną tych wszystkich utworów jest ulubiona przez zespół forma – a cappella.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację tegorocznych uroczystości.

Impreza plenerowa współfinansowana była w ramach projektu „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji Lokalnej Grupy Działania Biebrzański Dar Natury od 01.01.2021 r. do 30.06.2023 r.” ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014 – 2020.