OGŁOSZENIE O NABORZE WNIOSKÓW O UDZIELENIE WSPARCIA NA OPERACJE REALIZOWANE PRZEZ PODMIOTY INNE NIŻ LGD
NABÓR nr 14/2019
w ramach
Lokalnej Strategii Rozwoju
Lokalnej Grupy Działania Biebrzański Dar Natury
CEL OGÓLNY 1: Wzmacnianie edukacji i zaangażowania mieszkańców
na rzecz wspierania rozwoju lokalnego LGD.
CEL SZCZEGÓŁOWY 1.2. Zwiększenie uczestnictwa osób defaworyzowanych w życiu społeczności LGD
PRZEDSIĘWZIĘCIE 1.2.1. Wsparcie osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji społeczno-gospodarczej
Nr naboru w GWA2014 EFS: RPPD.09.01.00-IZ.00-20-052/19
na operacje z zakresu typu projektu nr 9
Wsparcie usług opiekuńczych dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu oraz usług asystenckich dla osób z niepełnosprawnościami świadczonych w lokalnej społeczności
w ramach
Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego
na lata 2014-2020
Osi Priorytetowej IX. Rozwój lokalny
Działanie 9.1 Rewitalizacja społeczna i kształtowanie kapitału społecznego
Nabór dotyczy projektów rozliczanych za pomocą kwot ryczałtowych
I. Termin składania wniosków:
Termin od którego można składać wnioski: 4 listopada 2019 r. od godziny 08:00
Termin do którego można składać wnioski: 25 listopada 2019 r. do godziny 15:00
II. Miejsce składania wniosków
Lokalna Grupa Działania Biebrzański Dar Natury
Wojewodzin 2,
19-200 Grajewo
III. Sposób składania wniosków o dofinansowanie
Wniosek o dofinansowanie należy wypełnić w języku polskim, zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie realizacji projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 (załącznik nr 7 do Ogłoszenia o naborze), oraz uwzględniając informacje zawarte w Instrukcji użytkownika GWA2014 EFS, dostępną na stronie: zawierającej ogłoszenia o naborach wniosków.
Wniosek o dofinansowanie w wersji elektronicznej (plik xml) składa się za pomocą aplikacji GWA2014 EFS, która jest dostępna na stronie: RPO Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 . W przypadku wykrycia błędów uniemożliwiających poprawne przygotowanie wniosku (awaria aplikacji, błąd uniemożliwiający poprawne przygotowanie wniosku) lub chęci zgłoszenia rozwiązań poprawiających funkcjonalność GWA2014 EFS należy zgłosić problem/ przedstawić uwagi posługując się Formularzem zgłaszania uwag (dokument dostępny na stronie: http://www.rpo.wrotapodlasia.pl w sekcji: Dokumenty do pobrania) na adres: gwa_efs@wrotapodlasia.pl.
W wyniku zaistnienia przyczyn obiektywnych (np. awaria systemu GWA2014 EFS) LGD Biebrzański Dar Natury zastrzega sobie możliwość zmiany formy składania wniosku przewidzianej w warunkach udzielenia wsparcia podając ten fakt do publicznej wiadomości na stronach internetowych, na których umieszczone zostały informacje o naborze.
Wnioski o dofinansowanie projektów składane są w terminie określonym powyżej:
- w wersji elektronicznej (plik xml) za pomocą aplikacji Generator Wniosków Aplikacyjnych na lata 2014-2020 GWA2014 EFS, wniosek o dofinansowanie projektu należy wypełnić w wersji instalacyjnej GWA2014 EFS najbardziej aktualnej na dzień rozpoczęcia naboru. Co do zasady po ww. terminie nie będzie możliwe przesłanie wniosku;
- dwa egzemplarze w wersji papierowej wniosku o dofinansowanie oraz dwa egzemplarze wersji elektronicznej (wersja pdf. i XML) na płytach CD/DVD wraz
z załącznikami (jeśli dotyczy) oraz potwierdzeniem przesłania do IZ RPOWP elektronicznej wersji wniosku w terminie wskazanym w ogłoszeniu o naborze, - wraz z oświadczeniem do LGD (załącznik nr 3 do Ogłoszenia o naborze).
Wersję papierową należy przygotować po wysłaniu wniosku w wersji elektronicznej.
Po dostarczeniu wniosku o dofinansowanie Wnioskodawca, który chce uzyskać potwierdzenie jego złożenia, może przedłożyć wniosek na którym na pierwszej stronie pracownik biura LGD potwierdzi złożenie wniosku. Potwierdzenie zawiera datę i godzinę złożenia wniosku, liczbę złożonych wraz z wnioskiem załączników oraz jest opatrzone pieczęcią LGD i podpisane przez osobę przyjmującą w LGD wniosek.
Wnioski można składać osobiście oraz nadsyłać pocztą lub przesyłką kurierską.
W przypadku wniosków nadesłanych pocztą lub przesyłką kurierską o przyjęciu wniosku decyduje data i godzina wpływu wniosku do siedziby LGD.
Zaznacza się, że do kompetencji pracownika LGD przyjmującego wniosek o dofinansowanie nie należy weryfikacja kompletności złożonych dokumentów.
We wniosku nie dopuszcza się odręcznych skreśleń, poprawek, adnotacji i zaznaczeń. Wersja papierowa wniosku powinna być podpisana przez osobę (osoby) do tego upoważnioną (upoważnione)wskazaną/(wszystkie wskazane) w punkcie II.3 wniosku oraz opatrzona stosownymi pieczęciami tj.: imiennymi pieczęciami osoby (osób) podpisującej (-ych) oraz pieczęcią jednostki/wnioskodawcy. W przypadku braku pieczęci imiennej, wniosek powinien być podpisany czytelnie imieniem i nazwiskiem.
IV. Forma wsparcia
W ramach naboru mogą być składane wyłącznie projekty o wartości dofinansowania nieprzekraczającej wyrażonej w PLN równowartości 100 tys. EUR (wysokość dofinansowania równa lub poniżej 100 tys. EUR).
Rozliczanie tych projektów w ramach kosztów bezpośrednich następuje w całości z zastosowaniem kwot ryczałtowych określonych przez Beneficjenta w oparciu o szczegółowy budżet projektu.
Jednocześnie nie jest możliwa zmiana w ramach projektu dopuszczonej w tym naborze metody rozliczania wydatków.
W trakcie realizacji projektu nie można zmieniać formy rozliczania projektu. Projekt przez cały okres jego realizacji musi być rozliczany w sposób określony w Ogłoszeniu o naborze wniosków bez względu na wartość dofinansowania projektu.
Dofinansowanie na operację przekazywane jest jako refundacja poniesionych i udokumentowanych wydatków kwalifikowalnych i/lub jako zaliczka na poczet przyszłych wydatków kwalifikowalnych.
V. Warunki udzielania wsparcia
Zakres tematyczny operacji
Przedmiotem naboru jest udzielenie wsparcia projektom wpisującym się w cel główny
1 Wzmacnianie edukacji i zaangażowania mieszkańców na rzecz wspierania rozwoju lokalnego LGD. Cel szczegółowy 1.2. Zwiększenie uczestnictwa osób defaworyzowanych w życiu społeczności LGD. Przedsięwzięcie 1.2.1. Wsparcie osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji społeczno-gospodarczej w ramach Działania 9.1 SZOOP RPOWP, zgodnie z Lokalną Strategią Rozwoju Lokalnej Grupy Działania Biebrzański Dar Natury oraz wpisującym się w cele szczegółowe Działania 9.1 Rewitalizacja społeczna i kształtowanie kapitału społecznego określone dla Osi Priorytetowej IX Rozwój lokalny, typ projektu 9 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.
Kto może składać wnioski?
W ramach Działania 9.1, zgodnie z SZOOP RPOWP 2014-2020, o dofinansowanie projektu mogą ubiegać się Lokalne Grupy Działania oraz inne podmioty z obszaru realizacji LSR lub realizujące projekty na obszarze LSR z wyłączeniem osób fizycznych (nie dotyczy osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie odrębnych przepisów), w szczególności:
- jednostki samorządu terytorialnego lub ich jednostki organizacyjne,
- partnerstwo JST z jednostkami spoza sektora publicznego,
- instytucje pomocy i integracji społecznej,
- publiczne i prywatne instytucje opieki medycznej,
- jednostki organizacyjne systemów wsparcia rodziny i pieczy zastępczej,
- podmioty ekonomii społecznej oraz
- organizacje pozarządowe.
Forma prawna Beneficjenta musi być zgodna z klasyfikacją form prawnych podmiotów gospodarki narodowej określonych w § 7 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 listopada 2015 r. w sprawie sposobu i metodologii prowadzenia i aktualizacji krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, wzorów wniosków, ankiet i zaświadczeń.
Na co można otrzymać dofinansowanie?
Zgodnie z zapisami Załącznika Nr 1 do Uchwały nr 64/1000/2019 Zarządu Województwa Podlaskiego z dnia 20 sierpnia 2019 roku – Szczegółowego Opisu Osi Priorytetowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 (zwany dalej SZOOP RPOWP 2014-2020) oraz Lokalnej Strategii Rozwoju Lokalnej Grupy Działania Biebrzański Dar Natury w ramach niniejszego naboru wsparciem będą objęte projekty dotyczące typu projektu nr 9 w ramach Działania 9.1, tj.:
Wsparcie usług opiekuńczych dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu oraz usług asystenckich dla osób z niepełnosprawnościami świadczonych w lokalnej społeczności, w szczególności poprzez:
- Wsparcie dla tworzenia i funkcjonowania miejsc świadczenia usług opiekuńczych
w formie stałych lub krótkookresowych miejsc pobytu dziennego lub stałych lub krótkookresowych miejsc pobytu całodobowego (o ile stanowią formę usług świadczonych w lokalnej społeczności); - Świadczenie usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej;
- Świadczenie usług asystenckich dla osób z niepełnosprawnościami lub rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami;
- Inne usługi zwiększające mobilność, autonomię i bezpieczeństwo osób z niepełnosprawnościami i osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu (np. dowóz osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, dowożenie posiłków, sfinansowanie wypożyczenia sprzętu niezbędnego do opieki nad osobami potrzebującymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu lub sprzętu zwiększającego samodzielność osób);
- Aktualizacja wiedzy i kompetencji pracowników i wolontariuszy instytucji pomocy
i integracji społecznej (wyłącznie w powiązaniu z działaniami na rzecz osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu).
Kryteria wyboru projektów
Założenia operacji powinny wpisywać się w Lokalne Kryteria Wyboru Operacji, zawarte
w Karcie oceny wniosku i wyboru operacji (Załącznik nr 4 do Ogłoszenia) zgodnie z którymi Rada LGD dokonuje wyboru operacji.
Minimalna liczba punktów, której uzyskanie jest warunkiem wyboru operacji to 15,6 punktów.
(Ustala się minimalną liczbę punktów koniecznych do wyboru operacji przez Radę
w wysokości 30% maksymalnej liczby punktów).
VI. Finanse
Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu (łącznie ze środków UE) wynosi na poziomie projektu 95%.
Wnioskodawca jest zobowiązany do wniesienia wkładu własnego w wysokości co najmniej 5% wartości projektu.
Ogólna pula środków przeznaczona na dofinansowanie projektów 1 611 453,67 PLN
VII. Niezbędne dokumenty, w tym dokumenty potwierdzające spełnienie warunków udzielenia wsparcia oraz kryteriów wyboru operacji
Nabór jest organizowany w oparciu o dokumenty programowe, wytyczne oraz następujące dokumenty Lokalnej Grupy Działania Biebrzański Dar Natury:
- Lokalna Strategia Rozwoju Lokalnej Grupy Działania Biebrzański Dar Natury
- Procedury wyboru i oceny operacji pozagrantowych
- Umowa Ramowa
- Regulamin Rady LGD Biebrzański Dar Natury
Zestawienie dokumentów:
1. Zal_nr_1_Warunki udzielenia wsparcia typ 9– obowiązujące od dnia 19.11.2019 r. (tj. dnia opublikowania)
Warunki udzielenia wsparcia typ 9, obowiązujący od 31.10.2019 r. (tj. dnia opublikowania).
3. Wzór oświadczenia do LGD Biebrzański Dar Natury
4. Karta oceny wniosku i wyboru operacji.
6. Procedury wyboru i oceny operacji pozagrantowych
9. Wzór wniosku o nadanie/zmianę/wycofanie dostępu dla osoby uprawnionej do obsługi SL2014
Wzór umowy podmioty inne niż LGD obowiązujący od dnia 31.10.2019 r. (tj. dnia opublikowania)
12.Wzór deklaracji wystawcy weksla in blanco wraz z wekslem obowiązujący od dnia opublikowania, tj. 07.01.2020
Wzór deklaracji wystawcy weksla in blanco wraz z wekslem
13. Wzór wniosku o płatność Beneficjenta w ramach projektów współfinansowanych ze środków EFS
15. Szczegółowe wytyczne dotyczące realizacji danego rodzaju projektów w ramach Działania 9.1
VIII. Inne ważne informacje
- Zasady korzystania ze środków odwoławczych przysługujące składającemu wniosek są zawarte w:
- procedurach wyboru i oceny operacji w ramach LSR na lata 2014-2020 LGD Biebrzański Dar Natury,
- ustawie o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności z dnia 20 lutego 2015 r. (Dz. U. z 2015r., poz. 378 z póżn. zm.).
- Miejsce udostępnienia dokumentacji
Pełna dokumentacja dotycząca naboru (w tym LSR, formularz wniosku o udzielenie wsparcia, formularz wniosku o płatność oraz formularz umowy o udzielenie wsparcia) jest udostępniona:
- w biurze Lokalnej Grupie Działania Biebrzański Dar Natury, Wojewodzin 2, 19-200 Grajewo
- na stronie lgd-bdn.pl
3. Wycofanie wniosku
Na każdym etapie oceny i wyboru wniosku Wnioskodawcy przysługuje prawo do wycofania wniosku. W tym celu Wnioskodawca powinien złożyć w Biurze LGD pismo wycofujące wniosek lub inną deklarację związaną z wnioskiem podpisane przez siebie lub osoby upoważnione do reprezentacji Wnioskodawcy.
Procedura wniesienia protestu oraz wycofania wniosku zawarta jest w Załączniku nr 1 do Ogłoszenia: WARUNKI UDZIELENIA WSPARCIA NA OPERACJE REALIZOWANE PRZEZ PODMIOTY INNE NIŻ LGD oraz w Procedurach wyboru i oceny operacji w ramach wdrażania LSR 2014-2020 Lokalnej Grupy Działania Biebrzański Dar Natury.
4. Pytania i odpowiedzi
Odpowiedzi w sprawach związanych z naborem udzielają telefonicznie oraz za pomocą poczty elektronicznej pracownicy Lokalnej Grupy Działania Biebrzański Dar Natury
Wojewodzin 2
19-200 Grajewo
tel./fax:(86)273-80-44
e-mail: lgd.biebrza@op.pl (w tytule wiadomości należy wpisać tylko nr naboru podany w ogłoszeniu o naborze)