XVIII Dożynki Powiatowe w Radziłowie

wpis w: Aktualności

W dniu 18 września 2016 r. w Radziłowie odbyły się XVIII Dożynki Powiatowe. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się Mszą Świętą celebrowaną przez ks. Jacka Czaplickiego –Dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Biskupiej w Łomży. W uroczystości uczestniczyli rolnicy z terenu powiatu oraz zaproszeni goście: przedstawiciele parlamentu, administracji rządowej – Wojewoda Podlaski i samorządowej wszystkich szczebli, władz rolniczych, przedstawiciele instytucji i firm pracujących na rzecz rolnictwa, banków oraz mieszkańcy powiatu. Szesnaście delegacji przybyło z pięknymi wieńcami dożynkowymi. Tradycyjnie już odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Komisja konkursowa oceniła wieńce w dwóch kategoriach: wieńce tradycyjne oraz współczesne:
Tradycyjne
Miejsce 1
Wieś Sojczyn Borowy – Parafia pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Białaszewie
Miejsce 2
Wsie Wólka Mała i Dziarniki – Parafia pw. Św. Wojciecha w Rydzewie
Miejsce 3
Wieś Słucz – Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny w Słuczu
Współczesne
Miejsce 1
Wsie Kownatki i Kieljany – Parafia pw. Św Anny w Radziłowie
Miejsce 2
Wsie Grozimy i Kudłaczewo – Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny w Wąsoszu
Miejsce 3
Wieś Skaje – Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny w Szczuczynie

Wykonawcy wieńców zostali nagrodzeni dyplomami oraz nagrodami książkowymi. Jak co roku wręczono nagrody rzeczowe i dyplomy największym producentom- dostawcom mleka z terenu powiatu grajewskiego.
Dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Białymstoku przekazał Ochotniczej Straży Pożarnej w Radziłowie, agregat prądotwórczy i torbę medyczną,
W trakcie dożynek zorganizowane były stoiska wystawowe sprzętu rolniczego oraz stoiska firm i instytucji współpracujących z rolnictwem oraz prezentujące twórczość ludową. Swoje stoiska zorganizowały m.in.: Spółdzielnia Mleczarska „MLEKPOL” w Grajewie, Bank Spółdzielczy w Szczuczynie, Zespół Doradztwa Rolniczego w Grajewie, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa O/Grajewo, Podlaska Izba Rolnicza O/Grajewo, KRUS O/Grajewo, Starostwo Powiatowe w Grajewie a także LGD Biebrzański Dar Natury.