II Konkurs o Grabie Szczuki -28 maja 2023 r.

Z okazji imienin założyciela i właściciela Szczuczyna Podkanclerzego Litewskiego Antoniego Stanisława Szczuki, Biblioteka — Centrum Kultury w Szczuczynie, Koło Gospodyń Wiejskich „Z grodu Szczuków” w Szczuczynie oraz Stowarzyszenie „Nasz Szczuczyn” zapraszają Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Szczuczyn i ościennych gmin do wzięcia udziału w II edycji konkursu kulinarnego o „Grabie Szczuki”.

Celem przedsięwzięcia jest uczczenie imienin założyciela i właściciela naszego miasta Antoniego Stanisława Szczuki. Organizując konkurs chcemy uświetnić zarówno nadanie praw miejskich (331. rocznicę) jak też samego założyciela miasta, który te prawa dla Szczuczyna zdobył od Króla Jana III Sobieskiego. W roku 2023 obchodzimy również 340. rocznicę „Wiktorii Wiedeńskiej”, której wotum jest wzniesiony przez A. St. Szczukę przy wsparciu Króla Jana III Sobieskiego szczuczyński kościół pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny — perła baroku polskiego na Podlasiu. Na wydarzenie — festyn miejski zaprosimy nie tylko mieszkańców naszego miasta, ale też gminy i regionu oraz za pośrednictwem mediów i portali społecznościowych wszystkich mieszkańców naszego kraju.

Nagrodą główną w konkursie będzie rzeźba autorstwa lokalnego malarza i rzeźbiarza Pana Andrzeja Borusiewicza, wykonana w dębie i lipie przedstawiająca wizerunek herbu Podkanclerzego A. St. Szczuki założyciela i właściciela Szczuczyna.

Głównymi organizatorami konkursu Kół Gospodyń Wiejskich w Szczuczynie są: Biblioteka — Centrum Kultury w Szczuczynie, Koło Gospodyń Wiejskich „Z grodu Szczuków” w Szczuczynie oraz Stowarzyszenie „Nasz Szczuczyn”.

Wydarzenie objął Honorowym Patronatem Marszałek Województwa Podlaskiego.